Uniwersytecka 13 , 40-007 Katowice
Rozpoczęcie naboru wniosków: 2025-03-28
Zakończenie naboru wniosków: 2025-06-26
Orientacyjny termin zakończenia postępowania: IV kwartał 2025 r.
Twój projekt musi dotyczyć następujących typów projektu:
1. Rozwój infrastruktury kultury.
2. Infrastruktura turystyczna i dziedzictwa kulturowego.
3. Sieci szlaków turystycznych
Dla każdego z typów projektu obowiązuje odrębny zestaw kryteriów.
Nie dopuszcza się łączenia typów projektu w ramach jednego projektu.
Okres, w którym musisz zrealizować projekt nie powinien przekraczać
31.12.2029 r.
Twój projekt musi spełniać kryteria wyboru projektów opisane w załączniku nr 1 do niniejszego Regulaminu wyboru projektów.
Warunki wsparcia dla wszystkich typów projektu :
• Aplikować o wsparcie mogą wnioskodawcy, których projekty wynikają ze Strategii Rozwoju Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego na lata 2021-2027 i są wskazane na liście projektów ZIT, zgodnie z art. 34 ust.15 pkt. 3 ustawy wdrożeniowej. Dla naboru obowiązuje lista projektów ZIT aktualna na moment zakończenia naboru,
• Inwestycje w nowe obiekty będą dopuszczalne tylko w wyjątkowych, uzasadnionych okolicznościach
• W 1 typie projektu brak wsparcia dla państwowych instytucji kultury i instytucji kultury współprowadzonych przez administrację rządową i samorządową (z wyłączeniem przedsięwzięć uzgodnionych w kontrakcie programowym),
• W 1 typie projektu ze wsparcia na poziomie regionalnym wykluczone są także obiekty UNESCO oraz Pomniki Historii Prezydenta RP- na cele związane z prowadzeniem działalności kulturalnej,
• W 3 typie projektu działania będą realizowane z poszanowaniem lokalnych zasobów przyrody i przy minimalnej ingerencji w środowisko naturalne.
• W 3 typie projektu w przypadku turystycznych szlaków rowerowych w przebiegu Regionalnych Tras Rowerowych wsparcie będzie zgodne z zasadami uzgodnionymi dla Regionalnych Tras Rowerowych w ramach celu priorytetowego 2: Bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna i przechodząca w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz odporna Europa dzięki promowaniu czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich, zapobiegania ryzyku i zarządzania ryzykiem, oraz zrównoważonej mobilności miejskiej, w tym:
a) Inwestycje w zakresie budowy dróg rowerowych muszą spełniać wymagania techniczne i standardy budowy dróg rowerowych w województwie śląskim, w zależności od obszaru, na którym będą realizowane, tj.:
- „Regionalna Polityka Miejska Województwa Śląskiego” przyjęta Uchwałą Zarządu Województwa Śląskiego nr 2703/297/VI/2021 z dnia 15 grudnia 2021 r .
- Wzdłuż dróg Wojewódzkich administrowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach: „Wytyczne projektowania dróg dla rowerów na drogach wojewódzkich administrowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach” (WP-DDR v. grudzień 2021 );
- Na pozostałym obszarze Województwa: „Wytyczne projektowania infrastruktury dla rowerów ” przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury, które rekomendował Minister Infrastruktury w dniu 19 września 2022 r.
b) W przypadku infrastruktury rowerowej realizowanej w ramach sieci RTR wymagana jest pozytywna opinia właściwej komórki organizacyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego odpowiedzialnego za Regionalną Politykę Rowerową Województwa Śląskiego ws. realizacji projektu zgodnie Regionalną Polityką Rowerową wraz z planem regionalnych tras rowerowych przyjętą uchwalą nr 2309/461/VI/2023 Zarząd Województwa Śląskiego z dn. 3 listopada 2023 r. Opinię będziesz musiał dołączyć na moment złożenia wniosku o dofinansowanie (uwzględnij w swoim harmonogramie prac nad wnioskiem o dofinansowanie czas niezbędny na uzyskanie opinii).
c) Twój projekt musi wynikać (być spójny ) z Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) Subregionu Zachodniego, przygotowanego zgodnie z wymogami programu, czego potwierdzeniem będzie pozytywna opinia Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT). Pozytywna opinia CUPT dot. SUMP jest wymagana na moment zakończenia naboru projektów. Na moment złożenia wniosku o dofinansowanie konieczne do uwzględnienia będą rekomendacje CUPT dotyczące JST aplikującej o dofinansowanie.
Projekty partnerskie
Możliwa jest realizacja projektów partnerskich na podstawie art. 39 Ustawy Wdrożeniowej. Wniosek składa partner wiodący, z nim też będzie podpisywana umowa o dofinansowanie. Umowa/porozumienie na realizację wspólnego przedsięwzięcia musi zostać zawarta przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu i może być zawarta tylko i wyłącznie pomiędzy partnerami, którzy wpisują się w typy wnioskodawców określone w Regulaminie wyboru projektów.
W przypadku projektów partnerskich wybór partnera/partnerów musi zostać dokonany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Taką umowę/porozumienie należy dołączyć do wniosku aplikacyjnego.
Projekty hybrydowe
Możliwa jest również realizacja projektów hybrydowych, określonych w art. 40 ustawy wdrożeniowej. Wszystkie projekty hybrydowe muszą być zgodne z regulacjami określonymi w art. 40 ustawy wdrożeniowej, jednocześnie muszą być zgodne z regulacjami unijnymi, a w szczególności z zapisami dotyczącymi projektów hybrydowych zawartych w rozporządzeniu 2021/1060 (Rozporządzenie Ogólne). Szczegółowe wytyczne w zakresie przygotowania projektów hybrydowych znajdują się w Wytycznych dotyczących zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym hybrydowych na lata 2021-2027 (Rozdział 10).
W przypadku realizacji projektów hybrydowych (zgodnie z art. 40 ustawy wdrożeniowej) partner nie będący jednostką sektora finansów publicznych/partner prywatny nie musi wpisywać się w katalog beneficjentów przewidzianych w regulaminie.
Twój projekt musi uwzględniać zasady horyzontalne, a obowiązek ich stosowania wynika z Umowy Partnerstwa, programu FE SL 2021-2027 oraz wytycznych.
Wsparcie udzielane będzie wyłącznie projektom i beneficjentom, którzy przestrzegają zasad horyzontalnych, o których mowa w art. 9 rozporządzenia ogólnego.
Projekt musi być zgodny z:
zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnością
zasadą równości kobiet i mężczyzn
Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej
Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych
zasadą zrównoważonego rozwoju, w tym zasadą „nie czyń poważnych szkód” (DNSH)
Więcej szczegółów na temat wyżej wymienionych zasad znajdziesz w Przewodniku dla Beneficjentów FESL 2021-2027.
Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w naborze
– wkład Unii Europejskiej
37 130 786,49 PLN
8 988 764,04 EUR
(Wartość w PLN określono według kursu przyjętego zgodnie z metodą wskazaną w algorytmie przeliczania środków, który stanowi załącznik do Kontraktu Programowego zawartego pomiędzy Zarządem Województwa Śląskiego, a Ministrem właściwym ds. rozwoju regionalnego - tj. 4,1308 PLN)
- wkład budżetu państwa - Nie dotyczy
Maksymalny, dopuszczalny poziom dofinansowania projektu/ Maksymalna, dopuszczalna kwota dofinansowania projektu Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania kosztów kwalifikowanych wynosi:
- do 85% dla kosztów bezpośrednich
lub zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej/pomocy de minimis;
- do 85% dla kosztów pośrednich
lub zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej/pomocy de minimis.
Do oceny kwalifikowalności wydatków zastosowanie mają zasady określone w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 oraz w Przewodniku dla beneficjentów FE SL 2021-2027.
Ocena kwalifikowalności planowanych wydatków jest dokonywana na etapie oceny wniosku o dofinansowanie, ale również później, np. w trakcie realizacji inwestycji. Wybór projektu do realizacji i podpisanie umowy o dofinansowanie nie oznacza, że wszystkie wydatki, które beneficjent przedstawi we wniosku o płatność w trakcie realizacji projektu zostaną poświadczone, zrefundowane lub rozliczone (w przypadku systemu zaliczkowego). Ocena kwalifikowalności poniesionego wydatku jest prowadzona również po zakończeniu realizacji projektu w zakresie obowiązków nałożonych na beneficjenta umową /decyzją o dofinansowanie projektu oraz wynikających z przepisów prawa.
Za kwalifikowalne uznaje się wydatki poniesione w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2029 r. (z zastrzeżeniem zasad dotyczących pomocy publicznej).
W ramach naboru kwalifikowalne są koszty pośrednie w wysokości 7% kosztów kwalifikowalnych bezpośrednich, z zastrzeżeniem uregulowań dotyczących pomocy publicznej/pomocy de minimis.
Jesteś zobowiązany do wykazania kosztów pośrednich niezależnie od wielkości kosztów całkowitych Twojego projektu, o ile z innych przepisów nie wynika, iż nie ma możliwości ich zastosowania.
Szczegółowe zasady kwalifikowalności zamieszczono w Przewodniku dla beneficjentów FE SL 2021-2027
Uwaga
Dofinansowania nie może uzyskać projekt, który został fizycznie ukończony (w przypadku robót budowlanych) lub w pełni wdrożony (w przypadku dostaw i usług) przed przedłożeniem wniosku o dofinansowanie projektu.
dotacje dla turystyki 2025
dotacje dla branży turystycznej
wsparcie finansowe dla turystyki
fundusze unijne turystyka i kultura
dofinansowanie dla muzeów i galerii
dotacje dla instytucji kultury 2025
projekty unijne w turystyce
rozwój turystyki z dotacji
dotacje dla małych obiektów turystycznych
finansowanie wydarzeń kulturalnych
wsparcie dla kultury 2025
dofinansowanie rewitalizacji obiektów zabytkowych
dotacje na atrakcje turystyczne
fundusze dla branży hotelarskiej
dofinansowanie działalności kulturalnej
dotacje na festiwale i wydarzenia
projekty kulturalne z dotacją
finansowanie działalności turystycznej
granty dla organizacji kulturalnych
wsparcie dla regionalnych atrakcji
turystyka lokalna dofinansowanie
dofinansowanie dla gospodarstw agroturystycznych
programy wsparcia dla kultury 2025
fundusze unijne na wydarzenia artystyczne
dotacje na rozwój turystyki wiejskiej
kultura i dziedzictwo dotacje
dofinansowanie szlaków turystycznych
finansowanie promocji regionu
dotacje dla organizatorów wydarzeń
fundusze na rozwój kultury i turystyki